Co je dobré vědět o pojištění domu?

Pojištění domácnosti hradí škody na vybavení. Pojištění obytných budov kryje rizika poničení stavby. Tak zní definice dvou zdánlivě totožných pojistných produktů, které jsou často nevědomky zaměňovány. V tomto článku se zaměříme na pojištění domu a prozradíme vám, kdy vás efektivně ochrání.

Co je dobré vědět o pojištění domu?

Ilustrační foto, zdroj: Reality v kraji.cz

Co je předmětem pojištění?

Pojištění domu je pojištění stavby, která slouží pouze pro bydlení. Nachází-li se v objektu kancelářské prostory, jsou vyňaty z předmětu pojištění. Pojištění pokrývá škody způsobené na stavbě a součástech – tzn. na střeše, oknech, podlahách apod. V rámci pojištění domu online si lze připojistit také další stavby, například plot, bazén, samostatnou garáž nebo skleník.
 

Pozor na podpojištění

V případě pojištění domu platí přímá úměra. Čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší je roční pojistné. Pojistná částka by měla odpovídat aktuální hodnotě domu – pojišťovna totiž vždy plní ve výši, která je ve stejném poměru ke škodě, jako je pojistná částka k pojistné hodnotě. V praxi to znamená, že pokud dojde ke škodám na objektu v hodnotě 2 mil. Kč, který je pojištěn pouze na 1 mil Kč., pojišťovna vyplatí poloviční plnění.
 

Jak pojišťovny počítají hodnotu nemovitosti?

V pojistných podmínkách bývá přesně definován předmět pojištění. Pojišťovny však nikde neuvádí způsob, jakým vypočítávají hodnotu dané nemovitosti. Některé pojišťovny kontrolují pojistnou hodnotu objektu v aktuálním čase na základě sazebníku za m3 obestavěného prostoru. Sazebník se řídí vyhláškou ze zákona o oceňování majetku. Jiné pojišťovny vychází z aktuálních tabulek, které každoročně vydává poradenská firma ÚRS. V zásadě jde o téměř stejné ukazatele. ÚRS je oproti vyhlášce ministerstva aktualizována každý rok.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si odpovědi na otázky k pojištění domu.

Přehled všech článků

Archiv článků

09. 05. 18 Vyklízení bytů Brno

26. 04. 18 Exkluzivní smlouvu, či jednat s více RK?

26. 03. 18 Přehledné vyhledávání nemovitostí v Olomouckém kraji

25. 01. 18 Svěřte stěhování spolehlivé firmě

Firma FINEP pro vás staví moderní developerské projekty v Praze v žádaných lokalitách.

Prodej a montáže kotlů na tuhá paliva včetně jejich servisu.

Vyhledávání PSČ měst a obcí v Olomouckém kraji.

Novostavby, reality Praha od Faraon reality.