Co je dobré vědět o pojištění domu?

Pojištění domácnosti hradí škody na vybavení. Pojištění obytných budov kryje rizika poničení stavby. Tak zní definice dvou zdánlivě totožných pojistných produktů, které jsou často nevědomky zaměňovány. V tomto článku se zaměříme na pojištění domu a prozradíme vám, kdy vás efektivně ochrání.

Co je dobré vědět o pojištění domu?

Ilustrační foto, zdroj: Reality v kraji.cz

Co je předmětem pojištění?

Pojištění domu je pojištění stavby, která slouží pouze pro bydlení. Nachází-li se v objektu kancelářské prostory, jsou vyňaty z předmětu pojištění. Pojištění pokrývá škody způsobené na stavbě a součástech – tzn. na střeše, oknech, podlahách apod. V rámci pojištění domu online si lze připojistit také další stavby, například plot, bazén, samostatnou garáž nebo skleník.
 

Pozor na podpojištění

V případě pojištění domu platí přímá úměra. Čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší je roční pojistné. Pojistná částka by měla odpovídat aktuální hodnotě domu – pojišťovna totiž vždy plní ve výši, která je ve stejném poměru ke škodě, jako je pojistná částka k pojistné hodnotě. V praxi to znamená, že pokud dojde ke škodám na objektu v hodnotě 2 mil. Kč, který je pojištěn pouze na 1 mil Kč., pojišťovna vyplatí poloviční plnění.
 

Jak pojišťovny počítají hodnotu nemovitosti?

V pojistných podmínkách bývá přesně definován předmět pojištění. Pojišťovny však nikde neuvádí způsob, jakým vypočítávají hodnotu dané nemovitosti. Některé pojišťovny kontrolují pojistnou hodnotu objektu v aktuálním čase na základě sazebníku za m3 obestavěného prostoru. Sazebník se řídí vyhláškou ze zákona o oceňování majetku. Jiné pojišťovny vychází z aktuálních tabulek, které každoročně vydává poradenská firma ÚRS. V zásadě jde o téměř stejné ukazatele. ÚRS je oproti vyhlášce ministerstva aktualizována každý rok.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si odpovědi na otázky k pojištění domu.

Přehled všech článků

Archiv článků

23. 04. 20 S dobrým pojištěním už se nemusíte bát o střechu nad hlavou

09. 05. 18 Vyklízení bytů Brno

26. 04. 18 Exkluzivní smlouvu, či jednat s více RK?

26. 03. 18 Přehledné vyhledávání nemovitostí v Olomouckém kraji

Olomoucko je krajem, který s otevřenou náručí vítá milovníky turistiky, cykloturistiky, hor i přírodních památek. Největším lákadlem tohoto regionu jsou Jeseníky, které jsou známé nejen v České republice ale i na Slovensku a v Polsku. Navštivte Jeseníky i vy, ubytování najdete na stránkách: ubytování Jeseníky. Pokud si nepotrpíte na luxus a víte se uskromnit, určitě se podívejte na sekci: levné ubytování Jeseníky, kde najdete širokou nabídku chat, chalup, apartmánů a ubytování v soukromí za velmi příznivé ceny.

Hledáte volné byty na prodej Praha 9? Prohlédněte si atraktivní projekt Harfa Park.

Novostavby, reality Praha od Faraon reality.

Na portálu Hauzi.cz najdete i ubytování Olomouc - město, které se vyznačuje jako centrum Střední Moravy a zároveň je jedním z nejstarších a historicky nejvýznamnějších měst v Česku. Rezervujte si pobyt již dnes a užijte si skvělou dovolenou.

-->