Co je dobré vědět o pojištění domu?

Pojištění domácnosti hradí škody na vybavení. Pojištění obytných budov kryje rizika poničení stavby. Tak zní definice dvou zdánlivě totožných pojistných produktů, které jsou často nevědomky zaměňovány. V tomto článku se zaměříme na pojištění domu a prozradíme vám, kdy vás efektivně ochrání.

Co je dobré vědět o pojištění domu?

Ilustrační foto, zdroj: Reality v kraji.cz

Co je předmětem pojištění?

Pojištění domu je pojištění stavby, která slouží pouze pro bydlení. Nachází-li se v objektu kancelářské prostory, jsou vyňaty z předmětu pojištění. Pojištění pokrývá škody způsobené na stavbě a součástech – tzn. na střeše, oknech, podlahách apod. V rámci pojištění domu online si lze připojistit také další stavby, například plot, bazén, samostatnou garáž nebo skleník.
 

Pozor na podpojištění

V případě pojištění domu platí přímá úměra. Čím vyšší je pojistná částka, tím vyšší je roční pojistné. Pojistná částka by měla odpovídat aktuální hodnotě domu – pojišťovna totiž vždy plní ve výši, která je ve stejném poměru ke škodě, jako je pojistná částka k pojistné hodnotě. V praxi to znamená, že pokud dojde ke škodám na objektu v hodnotě 2 mil. Kč, který je pojištěn pouze na 1 mil Kč., pojišťovna vyplatí poloviční plnění.
 

Jak pojišťovny počítají hodnotu nemovitosti?

V pojistných podmínkách bývá přesně definován předmět pojištění. Pojišťovny však nikde neuvádí způsob, jakým vypočítávají hodnotu dané nemovitosti. Některé pojišťovny kontrolují pojistnou hodnotu objektu v aktuálním čase na základě sazebníku za m3 obestavěného prostoru. Sazebník se řídí vyhláškou ze zákona o oceňování majetku. Jiné pojišťovny vychází z aktuálních tabulek, které každoročně vydává poradenská firma ÚRS. V zásadě jde o téměř stejné ukazatele. ÚRS je oproti vyhlášce ministerstva aktualizována každý rok.

Chcete se dozvědět více? Přečtěte si odpovědi na otázky k pojištění domu.

Přehled všech článků

Archiv článků

23. 04. 20 S dobrým pojištěním už se nemusíte bát o střechu nad hlavou

09. 05. 18 Vyklízení bytů Brno

26. 04. 18 Exkluzivní smlouvu, či jednat s více RK?

26. 03. 18 Přehledné vyhledávání nemovitostí v Olomouckém kraji

Sehnat tu správnou nemovitost na Olomoucku může být čas od času opravdu náročné. Někdy je proto vhodnější zvolit cestu krátkodobého pronájmu. Právě pro tyto případy vám poslouží doména www.megaubytko.cz, na které si vyberete ubytování v Olomouci a okolí. Olomoucko vás následně přivítá s otevřenou náručí a vy si budete moci bezproblémově užívat pobyt plnými doušky. Mezi největší lákadla jednoznačně patří Jeseníky, které jsou známé až za hranicemi České republiky. Ubytování v Jeseníkách si určitě rezervujte několik dní předem, abyste se vyhnuli kapacitním problémům a zvolili si z nejširší nabídky ubytovacích zařízení

Exkluzivní byty v Malém Háji - bydlení Praha 10. Moderní design, ideální lokalita, vysoký standard života. Váš nový domov čeká!

Novostavby, reality Praha od Faraon reality.

-->